Strony www Poznań, wordpress tworzenie stron internetowych Ad-site

Optymalizacja SEO strony internetowej

Spis treści:

Search Engine Optimization (SEO) to optymalizacja stron WWW pod wyszukiwarki przede wszystkim Google. Do jej przeprowadzenia konieczne jest wykonanie szeregu działań, które mają na celu przygotowanie strony by mogła osiągnąć jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania zachowując podstawowe wytyczne.

Optymalizacja treści na stronie

W dzisiejszych czasach treści zawarte na stronie mają gigantyczne znaczenie. Google potwierdza także fakt, że coraz większą wagę przykłada do zachowań użytkowników odwiedzających daną stronę. Najczęściej są to statystyki związane z jakością treści na stronie. Dlatego ważne jest aby wypełniać swoją stronę jedynie wartościowym contentem.

Poniżej przedstawimy kilka wytycznych jakie teksty pisać:

  • Obszerne – staraj się unikać krótkich treści, które składają się z kilku zdań. Napisz obszerną ofertę, porady dzięki temu będziesz w stanie przekazać klientowi wartość dodaną, zachęcić do skorzystania właśnie z Twoich produktów, usług. Natomiast google nagrodzi Cię wyższymi pozycjami w wyszukiwarce.
  • Nie kopiuj treści – Załóż sobie, że teksty które umieszczasz na swojej stronie internetowej muszą być oryginalne. Google bardzo nie lubi kopi więc może to skutkować sporymi karami. Także użytkownik, który kolejny raz widzi taki sam opis nie zatrzyma się przy nim na długo. Jeżeli chcesz sprawdzić czy na Twojej stronie wszystkie teksty są oryginalne z pomocą przyjdzie Ci narzędzie CopyScape.
  • Używaj podziałów – przy obszernych wpisach dobrze jest zastosować nagłówki H1, H2, H3. Dzięki tym znacznikom łatwiej określić strukturę tekstu: h1 – nagłówek tytułowy, h2 podtytuł itd.
  • Słowa kluczowe – jeżeli masz wybrane najlepsze dla Ciebie słowa kluczowe to czas umieścić je w treści strony. W tym przypadku nie można przesadzić ani w jedną ani drugą stronę gdyż zbyt małe natężenie słów kluczowych nie odda ich ważności przez co nie osiągniemy pożądanych pozycji. Z kolei zbyt duże natężenie może skutkować karą za próbę manipulacji wynikami. Google potrafi rozpoznawać synonimy i wyrazy bliskoznaczne tak więc warto ich używać.
  • Urozmaicone – ciężko jest przeczytać w żaden sposób nie ostylowany blok tekstu. Dlatego dla urozmaicenia korzystaj z grafik, pogrubień, kursyw, różnych kolorów.

Znaczniki tytułów stron title

Tytuł strony głównej czy też podstron ustalamy za pomocą znacznika title. Dlaczego jest tak ważny dla użytkownika, a także wyszukiwarek?

  • Na jego podstawie wyszukiwarka może sklasyfikować stronę WWW dla wybranych słów kluczowych i
  • wyświetlić ją w wynikach wyszukiwania ułatwiając potencjalnemu klientowi wybór
 

Aby dowiedzieć się jaki tytuł ma Twoja strona wystarczy najechać na niego kursorem, lub sprawdzić w wyszukiwarce.

Co powinno znajdować się w dobrze dobranym tytule strony?

  • Najważniejsze usługi, produkty zawarte w maksymalnie 2-3 słowach np “Kremy nawilżające”
  • W przypadku sprzedaży lokalnej dobrze jest umieścić także nazwę miasta, dzielnicy a nawet ulicy np “Kremy nawilżające, Poznań, Jeżyce”
  • Ciekawym pomysłem może też być umieszczenie w tytule nazwy brandingowej firmy aby wzbudzić większe zaufanie i budować świadomość marki np “Kremy nawilżające Poznań – Kremix”
 

Jakie są techniczne wytyczne ustawiania title strony?

  • Powinien zawierać ~60 znaków
  • W niektórych przypadkach może być dłuższy gdyż google czasami samodzielnie wybiera najodpowiedniejsze słowa z podanych
  • Nie należy zasypywać go samymi słowami kluczowymi

Opisy meta description

Meta opis także wyświetlany jest w wynikach wyszukiwania. Bardzo pomaga użytkownikowi w rozpoznaniu co znajduje się na danej stronie WWW i wybraniu oferty właśnie z tej witryny. Dlatego warto poświęcić na jego przygotowanie nieco więcej czasu. Istotna informacja jest taka, że nie wpływa on bezpośrednio na pozycje słów kluczowych

Adresy URL

Adresy URL powinny być przyjazne dla użytkownika jak i wyszukiwarek. Najlepsze adresy to takie, które powiedzą potencjalnemu klientowi na jakiej stronie się znajdzie zanim na nią wejdzie.

Czym charakteryzują się przyjazne adresy?

  • są krótkie najlepiej aby adres nie przekraczał 100 znaków
  • nie ma w nich znaków specjalnych t.j % ? ! & jak również polskich znaków interpunkcyjnych, google może mieć problemy z indeksacją takich linków

Przykładowe adresy URL dobre

  • https://ad-site.pl/realizacje
  • http://www.pizzeriativoli.pl/menu/
  • https://www.vichy.pl/categories/pielegnacja-twarzy/

Grafiki

Mając sporą liczbę grafik na stronie trzeba zwrócić uwagę także na ich optymalizację. Ważne są tutaj zwłaszcza dwie rzeczy. Pierwsza z nich to szybkość ładowania strony. Długie ładowanie strony negatywnie wpływa na SEO, jak również zniechęca user’ów do korzystania z naszej witryny. Toteż zamieszczając grafiki na stronie warto zadbać o to aby były odpowiednio skompresowane. Istnieje narzędzie na taką okazję przygotowane przez samego Google, które przychodzi z pomocą podczas aktualnej oceny szybkości ładowania strony, dzięki niemu sprawdzimy nie tylko obrazy do kompresji ale wszystkie zabiegi niezbędne do przyśpieszenia działania strony. developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Drugi ważny element to tzw. alty (opisy alternatywne) dla zdjęć. Zapisane w kodzie html. W opisie alt powinniśmy umieścić krótki opis tego co znajduje się na stronie gdyż wyświetli się on jeżeli zdjęcia się nie załadują.  Opisywanie zdjęć w ten sposób jest także dobre z punktu widzenia SEO. Roboty google nie są jeszcze w stanie stwierdzić co dokładnie znajduje się na zdjęciu natomiast w opisach alternatywnych już tak.

Linkowanie wewnętrzne

Istotnym elementem optymalizacji strony pod kątem pozycjonowania jest linkowanie pomiędzy poszczególnymi stronami wewnątrz serwisu. W większości przypadków robione jest to w formie menu, gdzie znajdują się wszystkie potrzebne linki. Warto mieć na uwadze, że rozwiązaniem najlepszym dla SEO jest kreowanie menu w formie tekstowej – należy unikać menu tworzonego z grafik. Pozostałe pomysły na linkowanie wewnętrzne – w obrębie danej strony to umieszczenie przycisków “czytaj więcej” “przejdź do oferty” “przejdź do artykułu” a także robienie zakotwiczeń w pisanych tekstach.

Jak sprawdzić optymalizację SEO dla swojej strony?

W internecie istnieje wiele narzędzi, które przychodzą nam z pomocą w tej kwestii z tych najczęściej używanych możemy wyróżnić:

Zobacz więcej

Skontaktuj się z nami