Strony www Poznań, wordpress tworzenie stron internetowych Ad-site

Darmowe wtyczki do strony WWW opartej o CMS WordPress

Spis treści:

Posiadasz stronę opartą o System Zarządzania Treścią WordPress? Jeżeli tak to podany artykuł pomoże Ci udoskonalić swoją obecną witrynę w prosty sposób. Dzięki temu Twoja strona WWW rozszerzy się o kolejne funkcjonalności przydatne dla użytkowników.

Jedna z największych plusów WordPressa jest możliwość doinstalowania wtyczek ( plugin ). Mozna je w każdej chwili umieścić na stronie WWW aby w prosty sposób dodać nowe funkcję.

Spora liczba osób na początku swojej przygody z Wordperss’em jest zachwycona wtyczkami i instaluje ich jak najwięcej. Czy jest to dobry pomysł?

Jako specjaliści przestrzegamy przed tym. Zbyt dużo plugin’ów może doprowadzić do obciążenia strony przez co prędkość ładowania znacznie się obniży. Warto wspomnieć, że często własnie przez nie dochodzi do włamań na nasze strony, szczególnie jeśli pochodzą z nieznanych źródeł.

W takim razie jakie darmowe wtyczki WordPress’owe zainstalować, aby udoskonaliły naszą stronę WWW i faktycznie wnieść nową jakość? Poniżej zrobiliśmy zestawienie kilku ciekawych wtyczek, którym warto się przyjrzeć.

Contact form 7

Jest to podstawowa wtyczka i zarazem rozwiązanie, które powinno znaleźć się na każdej stronie WWW.
Jej podstawową funkcją jest tworzenie formularzy kontaktowych. Można je umieścić w dowolnym miejscu strony internetowej.

Mocną stroną tej wtyczki jest prostota w obsłudze. Twórcy Contact Form 7 postawili na intuicyjność obsługi przez co pokochali ją użytkownicy na całym świecie. Daje ona możliwość zaprojektowania formularzy od tych najprostszych po bardzo zaawansowane.

Plusem jest opcja dodania funkcji reCAPTCHA, która skutecznie ochroni nas przed niechcianym SPAM’em wysyłanym przez boty.

Smush – Lazy Load Images, Optimize & Compress Images

Bardzo pomocne rozwiązanie przy optymalizacji strony WWW. Redukuję ona rozmiary obrazów znajdujących się w obrębie naszej domeny bez utraty jakości.

W czasach gdy Google stawia na prędkość ładowania strony taka funkcjonalność znacznie ułatwia życie. Cały czas mało osób zdaje sobie sprawę, że istnieje możliwość zmieszczenia wagi zdjęć bez żadnych strat. Jest to duże ułatwienie dla użytkowników z ograniczonym transferem danych ponieważ pozwoli im to na zaoszczędzenie kilku mb danych.

Dodatkowym atutem WP Smush jest automatyczna optymalizacja zdjęć od razu w momencie dodawania przez co możemy zaoszczędzić sporo czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na ręczną edycję.

Istnieje także funkcja pozwalająca na ustawienie maksymalnych wymiarów grafik, dzięki czemu wszystko co dodajemy na serwer będzie skompresowane do wskazanych rozdzielczości.

YOAST SEO

Jeden z najczęściej pobieranych plugin’ów na CMS WordPress. Dlaczego? Z powodu wielu funkcji, które sprawią, że optymalizacja pod kątem SEO będzie o wiele łatwiejsza.

YOAST SEO pomoże nam:

 • ustawić odpowiedni wygląd w wynikach wyszukiwania dla podstron znajdujących się w obrębie domeny naszej strony WWW ;
 • stworzyć mapę XML strony internetowej;
 • wpłynąć na wygląd linków prowadzących do naszej strony WWW, które udostępniliśmy w social media np. Facebook
 • udoskonalić SEO naszych zakładek
 

Mimo, że jest ona bardzo pomocna błędnie wiele osób uważa ją za narzędzie do pozycjonowania. Oczywiście nie jest to prawdą. Dodanie wtyczki w obrębie naszego CMS WordPress nie sprawi, że strona sama wywinduje się na pierwszą pozycję w wynikach wyszukiwania Google.

Umożliwia ona uporządkowanie wszystkich elementów na stronie, tak aby wyświetlała się ona w bardziej przyjazny sposób zarówno dla robotów Google jak i użytkowników internetu.

Autoptimize

Będąc przy wtyczkach ułatwiających zabiegi związane z optymalizacją SEO nie może zabraknąć plugin’u Autoptimize. Jest ona w stanie znacznie skompresować pliki znajdujące się na naszej stronie co znacząco wpłynie na szybkość ładowania witryny.

Co oferuje nam Autoptmize? :

 • kompresja plików CSS, JS oraz HTML
 • skorzystać z pamięci podręcznej przeglądarki
 • Lazy load
 • usunąć domyślnie ustawione funkcje WordPress’a
 

Warto po każdej zmianie odświeżyć naszą stronę i sprawdzić czy nie doszło do jakiś niechcianych zmian w wyglądzie witryny. Teoretycznie powinna ona wyglądać tak samo i działać lepiej jednak z powodu ingerencji w kluczowe pliki mogą wyskoczyć błędy. W razie takiej sytuacji wystarczy cofnąć wprowadzone zmiany aby przywrócić stronę do poprzedniej wersji.

Ultimate Social Icons and Share Plugin

Obecnie istnieje sporo wtyczek umożliwiających podpięcie social mediów do naszej strony WWW. My polecamy Ultimate Social Icons and Share Plugin. Polecamy ją ze względu na prostotę w obsłudze, szybkie ładowanie oraz wsparcie dla wielu kanałów społecznościowych.

Coming Soon Page

Jak widać po nazwie tą wtyczkę możemy użyć na etapie budowania/rozbudowy strony. Wystarczą 2 kliknięcia i zawartość całej strony zostanie ukryta i zastąpiona prostym Landing Page’m o dowolnej konfiguracji.

WooCommerce

Dzięki WooCommerce jesteśmy przekształcić naszą dotychczasową stronę WWW w sklep internetowy. Powstał on z myślą o integracji z WordPress przez co stał się najpopularniejszym plugin’em w branży e-commerce na świecie.

Funkcjonalności tej wtyczki zastosowane są w 30-35% sklepów online na całym świecie co daje wynik o wiele wyższy niż jakakolwiek inna platforma

Jakie funkcje oferuję nam WooCommerce?:

 • sprzedaż jakichkolwiek produktów na całym świecie;
 • wysyłkę towarów
 • rozbudowane opcje płatności
 • pełna kontrola z panelu administratora
 • integracja z wieloma innymi rozszerzeniami

Responsive Lightbox by dFactory

Plugin ten wzbogaci nasze galerie o dodatkowe funkcję, dzięki którym zdjęcia wyświetlanie na Twojej stronie WWW będą wyglądać atrakcyjniej po ich powiększeniu.

Czasem zdarza się, że motyw WordPress nie posiada funkcji lightbox, a to własnie to rozwiązanie oferuję to rozszerzenie.

Daje to możliwość:

 • zarządzania slajdami
 • zmiany wyglądu wskaźników nawigacji zdjęć
 • łączenie zdjęć i jedną galerie

Podsumowanie

Jak widzicie darmowe wtyczki potrafią znacznie ułatwić życie. Jedyne o czym należy pamiętać to korzystanie wyłącznie z plugin’ów, które są nam niezbędne.

Nie ma sensu instalować ich jak najwięcej, ponieważ zbyt duże obciążenie pamięci serwera przyczyni się nie do przyspieszenia a do zwolnienia wydajności strony WWW.

Pomożemy Ci dobrać odpowiednie wtyczki a tak przeprowadzić proces instalacji.

Zobacz więcej

Skontaktuj się z nami