Strony www Poznań, wordpress tworzenie stron internetowych Ad-site

Czy certyfikat SSL jest potrzebny na stronie internetowej?

Spis treści:

Mimo, że nikt z nas nie zostawiłby na widoku dokumentów ze swoimi danymi ( np. dowód osobisty, karta bankomatowa ) to jednak cały czas bagatelizowana jest kwestia ochrony danych znajdujących się na stronie WWW.

Każdy na swoim komputerze ma zainstalowany jakiś antywirus chroniący go przed atakiem hakerskim. Jest coraz większa świadomość wśród ludzi, że cyberprzestępczość jest coraz częstszym zjawiskiem. Jak to wygląda jeżeli chodzi o ochronę danych gromadzonych i wysyłanych za pomocą stron internetowych?

Bez względu na to czy jesteś zwykłym użytkownikiem przeglądarki, którą wykorzystujesz do przeprowadzania płatności, robienia zakupów, sprawdzania wiadomości czy właścicielem strony internetowej na pewno nie są Ci obce pojęcia związane z atakami hakerskimi czy wykradaniem danych osobowych. Poniższy artykuł powstał po to aby odpowiedzieć na podstawowe pytanie: czy certyfikat SSL działa i czy jest w stanie ochronić stronę przed utratą danych Twojej firmy bądź jej klientów?

Jak działa certyfikat SSL

Jest to jeden ze standardowych protokół chroniący nasza stronę za pomocą szyfrowań wysyłanych pomiędzy stroną WWW a serwerem. Dzięki zastosowaniu certyfikatu SSL mamy pewność, że każda przesłana informacja ( dane osobowe, numer konta bankowego, faktura VAT ) zostanie zakodowana

Certyfikat SSL posiada różne klasy w zależności od których zawiera informacje na temat:

  • osoby rejestrującej
  • domeny
  • okres wygaśnięcia certyfikatu
  • informacje o urzędzie, który przyznał ten certyfikat.
 

Każda informacja wysłana z przeglądarki połączy się z SSL zabezpieczając ją w odpowiedni sposób. Odbywa się to w następującej kolejności.

1. Przeglądarka pobiera informację na temat szyfrowania SSL
2. Gdy jest on nadal aktualny łączy się z serwerem.

Cały proces odbywa się za pośrednictwem kluczy szyfrujących. Im są one dłuższe, tym trudniej je złamać.

Rodzaje certyfikatów SSL

1. Domain Validation – zapewnia szyfrowanie na najbardziej podstawowym poziomie.Odbywa się poprzez weryfikację prawa do użytkowania domeny.

2. Organization Validation – oprócz weryfikacji prawa do użytkowania domeny sprawdza również dane osoby, która wykupiła to szyfrowanie

3. Extanded Validation – jest to szyfrowanie najbardziej bezpieczne. Oferuje pełne ” prześwietlenie ” firmy chcącej zaimplementować certyfikat SSL. Najczęściej korzystają z niego duże korporacje oraz banki.

Jak sprawdzić czy strona posiada zabezpieczenie SSL

1. Zabezpieczenie przesyłanych danych

Często nie zdajemy sobie sprawy ile danych jest gromadzonych przez strony WWW. Mogą to być dane osoby czy konta bankowe. Bez względu na to jakie informacje wysyłane są z Twojej strony internetowej są one zabezpieczone. Co najważniejsze szyfrowania SSL jeszcze nie udało się załamać!

Jeżeli na Twojej stronie jest możliwość rejestracji za pomocą nazwy użytkownika i hasła, haker bez problemu może do tych danych dotrzeć i je wykorzystać do własnych celów. Spowoduje to, że może on podszyć się pod konkretnego użytkownika co stanowi duże zagrożenie. Przeważnie zakładając konta na wielu portalach do rejestracji wykorzystujemy do tego te samo hasło, jest duże prawdopodobieństwo, że haker otrzyma dostęp do innych kont.

 

Plusem tego rozwiązania jest także ochrona przed wyłudzeniem danych osobowych, które najczęściej sprzedawane są na czarnym rynku. Brak ikony kłódki obok adresu URL może oznaczać, że strona wykorzystuje dane użytkowników bez ich zgody.

 

2. Poczucie bezpieczeństwa dla użytkownika

Posiadanie certyfikatu SSL zbuduje poziom zaufania wśród użytkowników, którzy znajdą się na stronie WWW. Klient często dostarcza istotne informacje na swój temat. Jeżeli dostaną się one w niepowołane ręce,hakerzy mogą otrzymać dostęp np. do konta bankowego. W momencie gdy uda się hakerowi otrzymać dostęp do informacji na temat sytuacji kredytowej Twojego klienta, stracisz jego zaufanie i pieniądze. Użytkownicy korzystający z Twojej strony muszą mieć 100 procentową pewność, że stawiasz ich bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

 

3. Wiarygodność

Duża część przedsiębiorców upiera się przy stwierdzeniu, że certyfikat SSL nie jest im potrzebny ponieważ w obrębie strony nie są prowadzone transakcje finansowe bądź witryna nie zbiera żadnych informacji na temat klientów. Jest to błędne myślenie ponieważ nawet jeżeli serwis nie jest wyposażony w takie funkcjonalności to i tak protokół SSL jest potrzebny. Dlaczego? Najpopularniejsze przeglądarki zaczęły oznaczać strony bez podłączonego certyfikatu jako niebezpieczne. Jeżeli taka informacja wyskoczy na ekranie klienta chcącego wejść na stronę nie zareaguję na nią pozytywnie. Najprawdopodobniej opuści ona taką witrynę szybciej niż się na niej znalazła.

 

4. Pozycjonowanie SEO

Certyfikat SSL to nie tylko ochrona danych. Jeżeli Twoja strona jest odpowiednio zabezpieczona, wpłynie to na poprawę Twojej pozycji w rankingu wyszukań Google. Mimo, że da to niewielka przewagę nad stronami, które tego protokołu nie mają to jednak można zaobserwować wzrost. Będzie to dodatkowa przewaga nad konkurencją, która takiego szyfrowania nie posiada.

Czy można wykupić certyfikat SSL?

Najprościej skorzystać z usług firmy u której mamy wykupiony hosting. Często takie serwisy same proponują dokupienie takiej opcji do pakietu. Można także skorzystać z darmowych rozwiązań jednak nie są one na tyle skuteczne i posiadają ograniczenia, które z biegiem czasu mogą stać się uciążliwe.

Chętnie pomożemy Ci w kwestiach technicznych – zapraszamy do kontaktu

Zobacz więcej

CMS wordpress

Strony www na wordpress 2024 – nowe możliwości

Spis treści WordPress, od lat cieszący się uznaniem jako jeden z czołowych systemów zarządzania treścią (CMS), nieustannie ewoluuje, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom cyfrowego świata.

CMS WordPress – porady

Trendy w projektowaniu stron 2024

Spis treści Minimalizm i prostota: W 2024 roku, kiedy użytkownicy są zalewani informacjami z różnych źródeł, minimalizm w projektowaniu stron internetowych staje się kluczem do

Skontaktuj się z nami